Member Login | Find a Group | Français

Council Awards 2013-2014

Congratulations to Awards recipients from the 2014 Recognition Ceremony on April 29, 2014 and those who recognized at Group level, named below:

Chief Scout’s Award:
Kaitlin BROWN - 67th Winnipeg
Zelda KYNMAN - 67th Winnipeg
Jack BUTTON - 67th Winnipeg
Eric CROOKS - 67th Winnipeg
Callum MUNRO – 67th Winnipeg
Sean PERRY – 67th Winnipeg
Emily GARTNER – 67th Winnipeg
Alexander RONCIN - 67th Winnipeg
Adam GIASSON – 67TH Winnipeg
Nikolay TRIFONOV - 67th Winnipeg
Shane GROOM - 1st Virden
Daniel MARKARCHUK – 1st Virden
 
Medal of the Maple:
Matthew LECLERC – 1st Southdale
Evan MENSFORTH – 3rd Winnipeg
 
Medal for Good Service:
John (Stephen) BLIGHT – 1st Andrews on the Red
Jeffery CHARTRAND – 2nd Manitoba LDS
Dawn DIERICKSE - 1st Crestview
Jo-Anne DARR - 1st Kirkfield
Robert DEGENHARDT – 82nd Westminster
Nicole DESJARDINS – 60th Winnipeg
Joanne DOUGLAS – 3rd Winnipeg
Michelle HONEYMAN – 113th Winnipeg
Andrew KARDYNAL - 1st Crestview
Ryan LUCENKIW - Manitoba Council
Douglas MANNESS – 20th Winnipeg
Tim OWEN - 1st Southdale
Paul STAMPE – 20th Winnipeg
Randall SMITH - 1st Neepawa
Gordon TULLOCH - 1st Southdale
Dawn WOJTOWICZ - 1st Crestview
 
Bar to the Medal for Good Service:
Bruce BUMSTEAD – Manitoba Council
Michael FRY – 113th Winnipeg
Geraldine FUNK - 1st Steinbach
Stanley FUNK - 1st Steinbach
Ross GOODMANSSON – Pembina Trail
Gilbert HACAULT – 1st Lorette
Doug KIZ – 1st Southdale
James PALMQUIST – 82nd Westminster
Douglas SHUMILAK – 67th Winnipeg
Heather STOVOLD – 49th Winnipeg
Richard TEBINKA – 1st Sun Valley
 
Medal of Merit:
Elizabeth ALBANI – 163rd Winnipeg
Kenneth BETTESS – 3rd Winnipeg
Douglas BETZ – 20th Winnipeg
Patrick BLAIR – 5th Portage La Prairie
John HEARD – 1st Carman
Ethel MAIR – 3rd Maples
Eduard POPKE – 113th Winnipeg
Allan ROBISON – 2nd Manitoba LDS
Kimberly THORSTEINSSON – 103rd Winnipeg
 
Bar to the Medal of Merit:
Michelle CRICK - Manitoba Council
Elizabeth FRENCH - Manitoba Council
 
Special presentations were made to Daryl Wright, Area Support Manager and Lorne Erb, past Council Commissioner.

Recognitions at Group level:

January, 2014

Certificate of Commendation:
Tyler Mailey
Chris Funk
Michael Kutz
Marie Tulloch
Derek Walsh
Joy Chapman
Michael Lebedin
Chris Cumming
Tara Deboer
Kent Ashton
 

February, 2014

Certificate of Commendation:
Chris Cumming
Ron Power
Barret Miller
Lorne Erb
Adolf Feufeld
Tyler Tomlinson
Daryl Drozda
Carol Schepp
Lyle Schepp
Tyler Mailey
Heather Korchoski
Stacy Bosak
Stanley Fry
Chris Cumming
Daniel Beniac
Roland Ward
Gary Pankiw
Barbara Kiz
Winstone C. Reed
Marie Tulloch
Sean Crick
Michael Papst
Natasha Hansford
Jennifer Bettany
Dawn Cumming
Douglas Manness
Douglas Betz
Paul Stampe
Brad Versluis
Kyle Picard
Cindy Bell
Curtis Sali
John Blight
 

March, 2014

Medal for Good Service:
Tyler Mailey
Barbara Kiz
Daniel Beniac
 
Bar to the Medal for Good Service:
Adolf Feufeld
Ted Swift
 
Medal of Merit:
Sean Crick
Colin Kyle
 
Certificate of Commendation:
Rose Ward
Colleen Champagne
Tammy Crowe
Dave Dubek
Dave Carniel
Trent Crowe
Shannon Larsen
Craig Mensforth
Cheryl Hammett
Peter Champagne
Peter Elwick
Dwayne Gendzelevich
Michelle Crick
Waldemar Tukaj
Joy Chapman
Evan Young
Tyler Mailey
Gary Boulanger
Bryon Morrow
Daryl Wright
L'Heureux
Ken Paton
Valenda Bennett
Adolf Neufeld
Gerry Bell
Ted Swift
Alicia Snider
Douglas Darr
Bruce Hobson
Stanley Fry
Richard Rider
James Palmquist
Candace Huggard
Sandra Moore
Adam Hannah
Daniel Beniac
James Vnuk
Glen Vincent
Cindy Harrison
Darcy Olson
Richard Mardis
Michael Kuz
Bill Somers
 

April, 2014

Medal for Good Service:
Gloria Korman                      
Wayne Moore
 
Chief Scout’s Award:
James Crick
 
Queen’s Venturer Award:
David Hintsa
Michael Hare
Kody Middleton
Evan Greaves
 
5 year Service Pin:
Stanley Fry
Gordon Tulloch
Heather Bjornsson
 
10 year Long Service Medal:
Dean Parsons
Doug Kiz
Sean Crick
 
15 year Service Pin:
Chris Cumming
Evan Young
 
Certificate of Commendation:
Chelsea Dubek
Andrew Lane
Doug Kiz
Richard Mardis
Ian MacLean
Stanley Fry
Sandy Molinski
Fabien Carriere
Wayne Moore
Lavonne Tyschinski
Gloria Korman
Michael Crivici
Dallas Wolas
Daryl Wright
Victoria Knopp 
Eileen Janowski
Cindy Harrison
Rosemary Parmley
Roland Ward
Russell Antymis
Ashley Officer
Wendy Baxter
David Kendall
David Bailer
Sean McConomy
Tyler Hansen
Rachael Ryden
Michael Tyschinski
Tanya Spradbrow
Tracy Joal
Andrew Roncin
Kenneth Young
Michelle Crick
Natasha Hansford
Rebeca Walker
Vivian Sigurdson
Alicia Snider
Rick Joal
Phil Reimer
Neil Wojciechowski
Jack Groot
David Farmer
Jeff Gelmych
Lynn Melvin
Michelle Honeyman

 

MB Council Calendar

S M T W T F S
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
Add to calendar

Scouts Canada, the country’s leading youth organization, offers challenging programs for boys, girls and youth age 5-26 in thousands of individual groups in most cities and towns across Canada.

Find a Group

Registration

Scouts.ca Scouters' Resources Page

            Proud supporter of
          Scouting in Manitoba
The Canadian Path - Scouts Canada Program Revitalization
Thank an Outstanding Volunteer Today. Scouts.ca/thanks

myscouts information at Scouts.ca/myscouts/


 

 

Hang On - Refreshing Form Data ...